שמרו איתנו על קשר!
שלח >
תאונת עבודה מה עושים?

תאונת עבודה מה עושים?

 המדריך לנפגעי תאונות עבודה

נפגעתם בתאונת עבודה? מה עושים? במידה והפגיעה חמורה, כיצד מנהלים תביעות אובדן כושר עבודה? כיצד נקבעים אחוזי הנכות? איך מחושב  הפיצוי וכמה כסף מקבלים על תאונת עבודה? מה בנוגע לחזרה לעבודה אחרי תאונת עבודה?

אנו נתקלים חדשות לבקרים בדיווחים שונים באמצעי התקשורת על תאונות עבודה שמלוות בפגיעות גוף קשות ואבדות בנפש, כמו לדוגמה עובדי בניין שנהרגו בעקבות נפילה מפיגומים או קריסת מנוף, עובד יצור שידו נקטעה במהלך שימוש במכונה וכיוצא בזה.

עו"ד נזיקין אלדד אוחיון, המתמחה בתחום נזקי גוף ודיני נזיקין על כל סוגיהם השונים, מסביר שלעתים קרובות מתרחשות התאונות בעקבות רשלנות המעביד, רשלנות העובד, ולא אחת גם מחוסר זהירות ורשלנות של שניהם יחד. על פי חוק הביטוח הלאומי, תאונה מוגדרת כתאונת עבודה במידה והתרחשה במהלך שעות עבודתו של הנפגע וכתוצאה מתנאי העבודה שבהם הוא נאלץ לעבוד.

תאונה עבודה מה עושים כשמתרחשת בדרך לעבודה או בחזור?

לצורך העניין הנוגע לתאונות עבודה, המחוקק קבע שיום עבודתו של העובד מתחיל מרגע היציאה מפתח ביתו אל עבר מקום עבודתו, ומסתיים ברגע כניסתו בחזרה לביתו, עם שובו ממקום עבודתו. לפיכך, תאונות שאירעו בדרך לעבודה או ממנה, תיחשבנה אף הן לתאונות עבודה, וניתן לדרוש מהמוסד לביטוח לאומי פיצוי על נזקיהן.

דעו את זכויותיכם

לעתים קרובות מתרחשות התאונות בעקבות רשלנות המעביד, רשלנות העובד, ולא אחת גם מחוסר זהירות ורשלנות של שניהם יחד. על פי חוק הביטוח הלאומי, תאונה מוגדרת כתאונת עבודה במידה והתרחשה במהלך שעות עבודתו של הנפגע וכתוצאה מתנאי העבודה שבהם הוא נאלץ לעבוד.

שלבי טיפול:

עורך הדין אלדד אוחיון מציין שהתשובה לשאלה "תאונת עבודה, מה עושים?" כוללת מספר שלבים:

  1. בשלב הראשוני יש ליידע את המעביד ולקבל ממנו טופס "הודעה על תאונה" (טופס 250 של ביטוח לאומי). בטופס זה  ממלא המעביד את פרטיו וכן את פרטי התאונה כפי שדווחו לו באמצעות הנפגע. בתום מילוי הדו"ח נדרש המעביד לחתום במקום המיועד לכך. לעניין זה, החוק מוסיף שיום עבודתו של העובד מתחיל ברגע שבו הוא עוזב את ביתו בדרך למקום עבודתו, ומסתיים בשלב שבו הגיע העובד לביתו הישר ממקום עבודתו, כך שניתן לדרוש פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי גם על נזקיהן של תאונות שאירעו בדרך אל מקום העבודה או לחלופין בחזרה ממנה. 
  2. לתעד את פרטי התאונה, פרטי העדים, נסיבות התאונה, השתלשלות מסכת האירועים, ובמידה והדבר אכן אפשרי, לצלם את מקום התאונה והגורם לה. בנוסף, יש לדווח לצוות הרפואי שמדובר בתאונת עבודה ולוודא שכל הפרטים אכן נרשמים בדו"ח הרפואי כפי שהתרחשו.
  3. פנייה בהקדם האפשרי לעורך דין המתמחה בתחום הנזיקין: עו"ד אלדד אוחיון, עורך דין תאונת עבודה שמאחוריו עומד מוניטין וניסיון של שנים רבות בתחום, מסביר שהגדרת תאונת עבודה לפי סעיף 79 לחוק הביטוח לאומי היא תאונה אשר אירעה במהלך שעות עבודתו של הנפגע ועקב תנאי עבודתו של הנפגע.כמו כן אלדד בעל ניסיון בניהול משא ומתן מול חברות הביטוח ושיכול להשיג ללקוחו את הפיצוי המיטבי בהתאם לנסיבות העניין.
  4. לדרוש ולשמור את כל המסמכים והאישורים הרפואיים

    בתשובה לשאלה "נפגעתי בתאונת עבודה מה עושים?" מוסיף עו"ד אלדד אוחיון שכדאי לגשת לקופת החולים או לבית החולים הסמוך למקום התאונה, גם במקרים שבהם נדמה, לכאורה, שמדובר בפגיעה זניחה, ולהדגיש בפני הצוות הרפואי שמדובר בתאונת עבודה.

    "חשוב להקפיד לאסוף ולשמור את כל המסמכים, האישורים הרפואיים, ההפניות, תוצאות הבדיקות, המרשמים והקבלות של כל ההוצאות הקשורות לתאונה, לרבות קבלות עבור תרופות, הוצאות נסיעה וכן הלאה. כמו כן, חשוב לבקש העתק של כל תוצאות הבדיקות שנאלץ הנפגע לעבור בעקבות תאונת העבודה, כמו לדוגמה צילומי רנטגן,CT  וכיוצא בזה".

 

 

x